Monthly Archives: septembrie 2017

Meet and Code 2017

Europe Code Week

7-22 octombrie 2017

Voioși dar și curioși, într-o duminică dimineață, 17 de elevi din Școala Gimnazială Nr 29 Galați și 12 elevi din Școala Gimnazială Petru Rareș,  Comuna Frumușița “au dat mâna cu programarea” cu ocazia Europe Week Code.

La eveniment s-a utilizat platoforma https://ro.code.org/.  Elevii au folosit “programarea pentru a se alătura Annei şi Elsei în timp ce explorează magia şi frumuseţea gheței. S-au creat fulgi de zăpadă şi modele ca la patinaj şi au făcut un paradis de iarnă” făcânduse astfel primii pași în minunata lume a programării, a instrucțiunilor de decizie și repetitive.

La evenimet au fost invitați  6 elevi care dețin cunoștințe elementare de programare și care au avut bucuria de a-i îndruma pe colegii începători în debutul lor în lumea programării vizuale.  După programarea în colaborare ce s-a desfășurat în laboratorul de informatică a urmat programarea desfășurată individual pe toata perioada „Europe Week of Code”. Scopul a fost realizarea unui număr mare de linii de programare pentru a putea câstiga unul dintre premiile competiției  “ Poti fi un bun programator!” Elevii s-au bucurat când au descoperit platforma unde-și pot dezvolta cunoștințele de programare, într-un mod distractiv, folosind personajele din jocurile și desenele animate preferate.

După masa de prânz și după discuții despre avantajele programării, despre motivele pentru care trebuie să înveți să programezi,  s-a plecat din laboratorul de informatică către Muzeul de Științe ale Naturii Galați unde s-au utilizat sisteme informatice integrate în viața reală precum: tabletele, masa touchscreen.

La finalul activității plutea în aer ideea conform căreia viitorul înseamnă programe și programatori.

Căștigătorii competiției:

Locul 1 – gimnaziu Șc. Gimn. Nr. 29 Galați – Dragomir Cătălina – clasa a VI-a B

Locul 1 – primar  Șc. Gimn. Nr. 29 Galați – Stanciu Gabrile – clasa a VI-a B

Locul 1 – Șc. Gimn. Petru Rareș, Frumușița -Hîncu Daniel – Clasa a VII-a A

Locul 2 – Șc. Gimn. Petru Rareș, Frumușița – Borș Cosmina – Clasa a VII-a A

Evenimentul este finanțat cu ajutorul inițiativei Meet and Code susținută de Asociația Techsoup și compania SAP. Meet and Code încurajează pregătirea copiilor și a tinerilor pentru un viitor din ce în ce mai digitalizat și susține evenimente de programare desfășurate în cadrul Europe Code Week, între 7 și 22 octombrie 2017. #MeetandCode