Prezentare generală

“Societatea de mâine va fi oglinda şcolii de azi”

În toate demersurile noastre care au finalitate educativă vom considera elevul partener şi subiect al educaţiei. Succesul nostru va fi întărit şi prin construirea unui mediu şi a unei atitudini prietenoase, de colaborare, cu părinţii, în calitatea lor de resurse educaţionale.

Într-o ierarhie a valorilor instituţionale din învăţământul preuniversitar gălăţean, Şcoala Gimnazială Nr. 29 Galaţi ocupă unul din locurile fruntaşe, bucurându-se de prestigiu în comunitatea locală. De aceea Şcoala Nr. 29 îsi propune:

1) Să ducă mai departe tradiţia, prestigiul şi performanţa şcolii, îmbogăţind zestrea realizărilor şi stimulând activităţile de performanţă.

2) Să asigure accesul egal şi sporit la educaţie şi să contribuie la creşterea calităţii în educaţie.

3) Să asigure dezvoltarea personală a elevilor în scopul integrării active în societate şi a adaptării flexibile la schimbare.

4) Să transforme educaţia în resursa de bază a modernizării.

5) Să formeze o cultură civică minimală.

Proiect de dezvoltare instituțională 2020-2024

Codul de etică

COLECTIVUL DE CADRE DIDACTICE

în anul școlar 2021 – 2022